Τομέας Ηλεκτρολογίας/Ηλεκτρονικής & Αυτοματισμού

Στον Τομέα Ηλεκτρολογίας Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού υπάρχουν οι παρακάτω ειδικότητες:

Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων , Εγκαταστάσεων και Δικτύων

Περιγραφή επαγγέλματος

Αναλαμβάνει τις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις, συνδέει τον ηλεκτρικό πίνακα, τα φωτιστικά σώματα, τους ρευματοδότες και όλες τις ηλεκτρολογικές εργασίες μιας οικοδομής. Αναλαμβάνει συντήρηση και τοποθέτηση ηλεκτροκινητήρων μιας βιομηχανικής εγκατάστασης, σύμφωνα με τα σχέδια. Τοποθετεί πίνακες διανομής ρεύματος, γείωση, μετρητές, διακόπτες, πρίζες κλπ. Εγκαθιστά και συντηρεί ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις παροχής ηλιακής ενέργειας καθώς και γεννήτριες ηλεκτρικού ρεύματος για έκτακτες παροχές. Σχεδιάζει, εγκαθιστά και συντηρεί εγκαταστάσεις ηλεκτροφωτισμού και εγκαταστάσεις πομπών και δεκτών ραδιοκυμάτων μέσω δορυφόρων. Επίσης, συναρμολογεί, τοποθετεί και επισκευάζει φωτιστικά σώματα και διάφορες ηλεκτρικές επαγγελματικές και οικιακές συσκευές.

Ο απόφοιτος της ειδικότητας  Τεχνικός  Ηλεκτρολογικών  Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων μπορεί να:

• Σχεδιάζει και να κατασκευάζει ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις κτιρίων και βιομηχανικών χώρων με κυκλώματα: φωτισμού, συσκευών, γειώσεων, τηλεφώνου, θυροτηλεφώνου, TV, πυρανίχνευσης, συναγερμού, δικτύων H/Y, αλεξικέραυνων, θέρμανσης, ανελκυστήρων, πινάκων κίνησης και φωτισμού, αυτοματισμών κίνησης (συμβατικών ή με PLC).
  • Μετράει και να ελέγχει την ασφαλή λειτουργία της ηλεκτρικής εγκατάστασης και συσκευών.
  • Συντηρεί, εντοπίζει και επισκευάζει βλάβες ηλεκτρικών εγκαταστάσεων  και μηχανών.
  • Βελτιώνει και εκσυγχρονίζει την εγκατάσταση με σύγχρονη τεχνολογία.

Ιδιαίτερα Προσωπικά Χαρακτηριστικά και Ικανότητες

Απαιτείται να παρακολουθεί τις εξελίξεις στις νέες τεχνολογίες, να είναι μεθοδικός, οργανωτικός, συνεπής και συνεργάσιμος.

Σπουδές

Ο απόφοιτος του τομέα ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ παίρνει δύο (2) τίτλους σπουδών:

1. ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΛΥΚΕΙΟΥ, όμοιο και ισότιμο με του Γενικού Λυκείου
  2. ΠΤΥΧΙΟ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥ

Τεχνικός Αυτοματισμού

Οι μαθητές εκπαιδεύονται να:

• Μαθαίνουν να κατασκευάζουν ηλεκτρικούς αυτοματισμούς με κλασικά ηλεκτρολογικά υλικά όπως ρελέ, και στον προγραμματισμό των «Προγραμματιζόμενων Λογικών Ελεγκτών» (PLC) , αλλά και με σύγχρονους τρόπους χρησιμοποιώντας αισθητήρες –ηλεκτρονικά ισχύος και μικροελεγκτές –μικροεπεξεργαστές
    • Οι μαθητές μαθαίνουν  να σχεδιάζουν προγράμματα αυτοματισμού σε ειδικές γλώσσες ( όπως LADDER, Λίστα Εντολών, Λογικά Διαγράμματα).
    • Επίσης μαθαίνουν να υλοποιούν κατασκευές με την βοήθεια αισθητήρων και προγραμματιζόμενων ελεγκτών και γνωρίζουν την ρομποτική

Επαγγελματικές προοπτικές

Ο τεχνικός αυτοματισμού εργάζεται κάτω από την επίβλεψη καθοδήγηση του Προϊσταμένου Μηχανικού του Τμήματος στην βιομηχανία .

Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων & Δικτύων

Ο απόφοιτος της ειδικότητας μπορεί να εργαστεί σαν μέλος ομάδας ή αυτόνομα ή σαν υπάλληλος σε:

• Τεχνική Εταιρεία Εγκατάστασης Δομημένων Καλωδιώσεων για Δίκτυα Η/Υ
    • Υπολογιστικά Κέντρα μικρών ή μεγάλων εταιρειών ή Παροχές Υπηρεσιών του Διαδικτύου (Internet)
    • Καταστήματα πωλήσεων Η/Υ και Δικτυακών Προϊόντων
    • Σε Τεχνικές Υπηρεσίες του Δημόσιου ή του Ιδιωτικού Τομέα που απασχολούνται με Συντήρηση και Επισκευή Υπολογιστικών Συστημάτων και Δικτύων

Επαγγελματικά Καθήκοντα: Τα κύρια και ειδικά Επαγγελματικά Καθήκοντα του αποφοίτου της ειδικότητας “Ηλεκτρονικών Υπολογιστών, Συστημάτων και Δικτύων” είναι:

• Συναρμολογεί, εγκαθιστά και ελέγχει την λειτουργία Η/Υ περιφερειακών συσκευών και Δικτύων:
    • Προχωρεί σε διάγνωση, συντήρηση και επισκευή βλαβών Η/Υ, περιφερειακών και δικτύων
    • Εγκαθιστά Δομημένες Καλωδιώσεις για Δίκτυα Υπολογιστών:
    • Κάνει τις εγκαταστάσεις και ρυθμίσεις προγραμμάτων που είναι απαραίτητες για την καλύτερη απόδοση απλών Η/Υ, συνδέσεις περιφερειακών ή Δικτύων (Λειτουργικά Συστήματα, αυτοματισμοί γραφείου, εγκατάσταση “πακέτων”, υποστήριξη χρηστών):
    • Χειρίζεται προγράμματα διαχείρισης του Διαδικτύου και ρυθμίζει τον Η/Υ στα παραπάνω προγράμματα.